Tillidsvalgt

TRtirsdag: ChatGPT – muligheder og trusler

Er du også både tiltrukket og frastødt af kunstig intelligens? Lyt med, når Valdemar Osted forklarer, hvad ChatGPT i virkeligheden er for en størrelse og deltag i diskussionen af, hvilke muligheder og trusler, det nye værktøj bringer med sig.

Tilmeld

Er du også både tiltrukket og frastødt af kunstig intelligens? Vi har inviteret Valdemar Osted til at forklare os, hvad ChatGPT i virkeligheden er for en størrelse. Vi vil få vist eksempler på, hvad den kan bruges til, og vi vil diskutere, hvilke muligheder og trusler en kunstig intelligens som ChatGPT bringer med sig ind på arbejdspladserne.

HVAD ER CHATGPT?

ChatGPT er en kunstig intelligens, en algoritme, som tager udgangspunkt i store og komplekse mængder data, den er blevet fodret med. På baggrund af den data bliver ChatGPT hele tiden trænet i at svare bedre og mere præcist.

ChatGPT kan finde ud af at kommunikere ’menneskeligt’, fordi den mimer de eksempler, den får stillet til rådighed. Og med hele Google som opslagsværk, kan den svare på utrolig meget og tilmed samtale med dig om stort og småt.

VI VIL BERØRE

  • Hvad er ChatGPT for et værktøj og hvad kan den udover at formulere jobansøgninger?
  • Hvilke arbejdsopgaver kan en kunstig intelligens overtage? (Skal jeg eller mine kolleger være bange for at miste vores arbejde?)
  • Kan jeg bruge den til noget i mit TR-arbejde?
  • Har jeg lyst til at benytte mig af en kunstig intelligens?
  • Hvad skal jeg være opmærksom på, fx GDPR?

OPLÆGSHOLDER

Oplægget afholdes af Valdemar Osted, en visionær inden for anvendelsen af kunstig intelligens (AI). Valdemar er kendt for at have skabt 20sekunder.dk, en tjeneste, der benytter AI til at assistere med jobansøgninger. En hjemmeside han efterfølgende har solgt til FTFa.
Nu afholder Valdemar oplæg om ChatGPT, for at vise hvordan I kan bruge det i jeres organisation.
Valdemar står også bag hjemmesiderne politiskannoncering.dk og dkpolpåsome.dk, der begge har til formål at gøre politisk annoncering og kommunikation mere transparent og tilgængelig for alle.

Oplægget suppleres af diskussioner i grupper, så du skal bruge både kamera og lyd.

Målgruppe

Tillidsrepræsentanter og – suppleanter i KI, FAOD, ATO, DM, DP, DDD og KF. Det er gratis at deltage.

Praktisk

Tilmeldingsfrist: mandag den 9. oktober

Online via zoom. Linket sendes til alle tilmeldte senest dagen før arrangementet afholdes.

Persondata

Når du melder til dig til kurset, samtykker du til, at vi kan behandle persondata om dig.

Læs mere om vores behandling af dine data her